Začala jako studentka na oborovou praxi, poté již placená spolupráce na projektový manažer junior.
1. Vzpomeneš si na své první dojmy, když jsi přišla jako studentka do RTsoft?
Pamatuji si, že jsem byla hrozně nervózní. Byla jsem teprve v půlce druhého ročníku a věděla jsem, že skoro nic neumím. Pohovor se mnou vedl jeden ze dvou našich jednatelů a Katka, naše HR. Oba na mě byli moc milí a já se uklidnila.
Přirozeně nervózní jsem byla i poté, co jsem asi za týden začala docházet do firmy, která v tu dobu sídlila ještě na Roudné, kde byly větší kanceláře s více lidmi. Platilo tam, čím víc lidí, tím víc legrace. I díky tomu ze mě nervozita během pár dní rychle opadla.
Na starost mě dostal jeden ze seniorních kolegů, který i přes to, že měl spoustu svojí práce, si vždycky našel chvíli i na mě. Vedl mě a radil mi, když jsem si s něčím nevěděla rady. Patří mu za to velký dík, protože i jeho zásluhou jsem se dokázala vypracovat dost na to, abych po skončení stáže zůstala ve firmě jako pracující student.
2. Jak tě taková banda programátorů přijala jako ženu? Je těžké se jako žena mezi muži prosadit? Jaký mají ženy mezi programátory respekt?
Na mužský kolektiv jsem zvyklá ze školy a musím říct, že mi vyhovuje víc než ten holčičí (Kde jinde dostanete x komplimentů denně než ve firmě plné kluků?:-)).
Kluci mě přijali hezky. Stačilo pár krát přinést něco na zub a byla z nich zlatíčka :-).
RTsoft navíc pořádá (když to opatření dovolí) spoustu různých teambuildingových akcí, na kterých se člověk zařadí do kolektivu, ani neví jak.
Genderové věci se tu neřeší. Když se má člověk prosadit, záleží spíš na jeho přístupu, dovednostech a zkušenostech než na tom, jestli je to muž nebo žena.
3. Je RTsoft tvá první pracovní zkušenost?
Ano, RTsoft byla má první pořádná pracovní zkušenost v oboru. Do té doby jsem si přivydělávala pravidelně jako hosteska u aut, což mě sice hrozně bavilo, ale k získání zkušeností v IT mi to moc nepomohlo.
4. Co rozhodlo o tom, že budeš svou zkušenosti sbírat právě v RTsoft?
O RTsoftu jsem se dozvěděla od jednoho z mých přátel, který v RTsoftu již několik let v té době pracoval (a stále pracuje). Povídali jsme si o tom, že bych ráda někam na stáž a on mi nabídl, že se poptá právě v RTsoftu, zda by to bylo možné.
5. Jak lze skloubit školu, práci a volný čas? Řekni nám něco o svých koníčkách.
Skloubit to všechno dohromady je občas docela náročné. V době lockdownu, kdy je výuka online a všechno je zavřené, je to samozřejmě jednodušší.
Obecně vzato, v průběhu semestru, kdy práce do školy nebývá tolik, se více věnuji práci. Ve zkouškovém, kdy je tomu naopak, většinou omezím práci a učím se na zkoušky, příp. dodělávám semestrálky.
RTsoft mi v tohle už od začátku vychází opravdu vstříc, čehož si opravdu cením. Prioritou u studentů je tady ze strany vedení škola. Studenti si tak nemusí vybírat mezi školou a prací, což jim samozřejmě velmi usnadní cestu za titulem.
Koníčků mám spoustu. Ráda tančím a cvičím jógu. Denně se snažím chodit na procházky, v létě k tomu přidávám kolo a brusle, v zimě zase pravidelně mizím do Alp na lyže a na snowboard. Asi jako každý miluji cestování. Dost času trávím i v kuchyni, kde každou chvíli zkouším nějaký nový recept. A když mi zbyde ještě nějaký čas, tak si pustím nějaký osvědčený seriál na Netflixu.
6. Co bys vzkázala (doporučila) studentům VŠ, kteří se rozhodují, kam na praxi.
Studentům, kteří se teprve rozhodují, jestli vůbec jít někam na praxi, bych vzkázala, že tady není vůbec o čem přemýšlet. Praxe je jasná volba.
Co si budeme povídat, upřímně, škola na život nepřipraví. Praxe většinou ano. Absolvováním praxe si navíc student zvýší svoji hodnotu na pracovním trhu a to se hodí vždycky.
Když se navíc ve firmě student osvědčí, často už ve firmě zůstane, zajistí si tím přivýdělek při škole a zbaví se stresu spojeného s hledáním práce po ukončení studia.
Studentům, kteří vědí, že na praxi chtějí, ale zatím nevědí kam, bych doporučila udělat si nějaký přehled o tom, s jakými firmami univerzita spolupracuje a čemu se firmy věnují. Jednu si vybrat a nebát se ji oslovit. 🙂